veľká británia
stredná škola boston college

Stredná škola Boston College

Prvé vzdelávacie inštitúcie typu tzv. “sixth form college”, ktoré vzdelávajú študentov vo veku od 16 rokov, vznikli v Anglicku v roku 1964. Jednou z nich bola práve Boston College, ktorá sa za viac ako 50 rokov svojej existencie transformovala na modernú školu, ktorá pripravuje britských študentov nielen na britskú akademickú maturitu (A-Levels), ale aj na rovnocennú odbornú kvalifikáciu BTEC, a poskytuje širokú škálu vzdelávacích programov v rôznych odboroch, vrátane technických a umeleckých.

Boston College sa nachádza blízko centra 35-tisícového prístavného mesta Boston na východnom pobreží Anglicka, po ktorom bolo pomenované aj známe americké veľkomesto s rovnakým názvom. Boston je tradičné anglické mesto v grófstve Lincolnshire, kde žije asi 60 000 obyvateľov. Známe anglické mestá Nottingham, Leicester a Cambridge sú vzdialené okolo 100 km, s ktorými je Boston dobre prepojený cestami aj železnicou. Cesta do Londýna vlakom trvá dve a pol hodiny. Známe letovisko Skegness s dlhou pieskovou plážou je vzdialené len pol hodiny cesty. Boston ponúka zahraničným študentom bezpečné a príjemné prostredie menšieho mesta, avšak zároveň aj dostatok možností čo sa týka športu, zábavy či nakupovania. Študenti sa môžu po meste pohybovať pešo, alebo si môžu zaobstarať bicykel.

Formou denného štúdia študuje na Boston College okolo  1 500 študentov, z ktorých približne 200 prichádza zo zahraničia. Škola získala niekoľko ocenení, o. i. za kvalitu podpory zahraničných študentov.

Boston College má v meste 3 kampusy. Hlavný kampus Rochford je domovom sekcie pripravujúcej na britskú maturitu, ktorú navštevuje aj väčšina zahraničných študentov. Každá učebňa je vybavená smart-boardom. Na kampuse sa nachádza aj študentská rezidencia, kde môžu byť ubytovaní aj naši študenti, ako aj knižnica, školská jedáleň, reštaurácia, coffee shop a práčovňa. Súčasťou kampusu je aj univerzitné centrum a dielne na praktickú výučbu. Na kampuse je vytvorené prostredie podobné vysokoškolskému systému, čo má študentom pomôcť manažovať si svoj čas a štúdium a pripraviť ich tak lepšie na štúdium na vysokej škole.

Ďalším kampusom Boston College je Peter Paine Performance Centre, kde sa vyučujú predmety a študijné programy v oblasti športu a športových vied. Zariadenia sú k dispozícii aj ostatným študentom školy. Hudobné a herecké predmety sa vyučujú v Sam Newsom Centre, ktorý nedávno prešiel rozsiahlou modernizáciou. Študenti majú k dispozícii všetké vybavenie pre produkciu, profesionálne nahrávanie a auditórium s výbornou akustikou. 

Štúdium

Stredoškoláci sa môžu prihlásiť na ročné alebo dvojročné štúdium zamerané na prípravu  na britskú akademickú alebo ekvivalentnú odbornú maturitu. Po ročnom štúdiu môžu študenti získať AS certifikát. Maturovať je možné po dvoch rokoch štúdia. Maturuje sa z 3 predmetov, ktoré si všetky volí študent podľa svojich záujmov. Na výber sú tieto predmety: Business, Biológia, Anglický jazyk, Anglická literatúra, Filmové štúdiá, Dejepis, Právo, Matematika, Matematika na vyššej úrovni (Further Maths), Psychológia, Sociológia, Mediálne štúdiá, Štatistika a BTEC Medicínske vedy.

Krátkodobé štúdium je možné v trvaní 12 týždňov od 1. októbra, alebo 20 týždňov od januára. Okrem 3 akademických a/alebo odborných predmetov majú študenti 6 hodín výučby angličtiny a hodinovú konzultáciu týždenne. V rámci akademických predmetov sa vyučuje Biológia, Business, Psychológia, Anglická literatúra, Filmové štúdiá, Dejepis, Právo, Matematika, Mediálne štúdiá, Sociológia a Štatistika. Z odborných predmetov si môžu študenti vybrať Umenie, Výpočtovú techniku, Fotografiu, šport či cestovný ruch.

Ubytovanie

Zahraniční študenti sú ubytovaní v školskej rezidencii. Rezidenciu, ktorá sa nachádza v areáli hlavného kampusu, využívajú aj domáci študenti. 5 až 10 jednolôžkových izieb tvorí jeden apartmán so spoločnou kuchyňou a kúpeľňou. Študenti ubytovaní v rezidencii si môžu vybrať ubytovanie so stravou od pondelka do piatka (plná penzia), cez víkendy si však zabezpečujú stravu sami (k dispozícii kuchynka). Študenti, ktorí si zvolia ubytovanie bez stravy, majú k dispozícii plne vybavenú kuchyňu so sporákom, chladničkou, mrazničkou a spoločnou jedálenskou časťou. Riad a príbor si musia študenti zaobstarať sami. Študenti si tiež môžu zakúpiť jedlo v stravovacích zariadeniach školy a zaplatiť namieste. 
V každej izbe je  k dispozícii bezplatné wifi pripojenie na internet, TV anténa, umývadlo, stolná lampa, paplón a vankúš (obliečky si študenti musia zobrať vlastné). K dispozícii je spoločenská miestnosť a práčovňa na mince. Taktiež je zabezpečené upratovanie a dozor vrátane nočnej strážnej služby. Vzdialenosť do centra mesta je 10 minút chôdze.

Voľný čas

Študenti môžu od pondelka do piatka bezplatne využívať plavecký bazén, ktorý sa nachádza hneď pri škole, a majú zvýhodnené členstvo v školskom športovom centre. 

Škola organizuje pre zahraničných študentov program výletov do rôznych miest, ako Cambridge, Nottingam a Norwich, návštevu vianočných trhov v Yorku a ďalšie. Tieto výlety sú za extra poplatok, čiastočne sú však sponzorované školou. 

Starostlivosť o študentov
O zahraničných študentov sa starajú zodpovední pracovníci školy, ktorí im pomôžu napr. aj s vybavením bankového účtu či registráciou u lekára. S otázkami ohľadom štúdia sa môžu študenti obrátiť na svojho tútora či študijných poradcov.

Podmienky
  • 16 – 18 rokov
  • angličtina na stredne pokročilej úrovni
Termíny

Odporúčame prihlásiť sa v nasledovných termínoch:

  • nástup v septembri: do konca mája
  • nástup v januári: do konca novembra
Programový poplatok

V cene programu zahrnuté

  • registrácia a štúdium na strednej škole 
  • rôzne športové a spoločenské aktivity
  • ubytovanie v rezidencii (s výnimkou vianočných a veľkonočných prázdnin), bez stravy (možnosť objednania stravy za príplatok)
  • orientačný program po príchode 
  • podpora povereného školského personálu
  • študentská príručka a certifikát o absolvovaní pobytu 

Programový poplatok v GBP

1 školský rok    od 14 300                                                       
20 týždňov (nástup v januári) od 9 100
15 týždňov (nástup v septembri) od 7 500

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ

Stredná škola Boston College
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
Akcie, podujatia a novinky
do Vášho mailboxu
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“
Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
Tel.:

+421 2 5262 2612

E-mail: info@interstudy.sk