Stredoškolské štúdium v Taliansku

Taliansko - Stredné školy - výmenný program

Taliansko, ktoré je známe po celom svete pre svoju históriu, umenie, hudbu, literatúru, pamiatky, slnečné pláže, lyžiarske strediská a gastronómiu, ponúka účastníkom stredoškolských programov mnoho príležitostí. Kdekoľvek sa im nájde umiestnenie v tejto rozmanitej krajine, budú môcť spoznať kus bohatého dedičstva a tradícií a budú mať historické pamiatky či prírodné krásy na dosah ruky.

Strednú školu navštevujú v Taliansku študenti vo veku od 15 do 19 rokov. Existuje šesť typov stredných škôl, ktorými sú klasické, prírodovedné, jazykové a umelecké lýceá, a technické a odborné školy. Zahraniční študenti sa väčšinou umiestňujú na prírodovedných a jazykových lýceách, ktoré ponúkajú širší výber predmetov, vrátane cudzích jazykov. Akademický rok je rozdelený do dvoch, príp. troch častí v závislosti od oblasti a trvá od polovice septembra do polovice júna. Vyučovanie prebieha od 8:00 do 13:00 až 14:00, často šesť dní do týždňa. Vianočné prázdniny trvajú približne dva týždne, veľkonočné jeden týždeň. Talianske stredné školy väčšinou neorganizujú popoludňajšie športové aktivity. Od študentov sa očakáva, že popoludnie strávia prípravou na vyučovanie. InterStudy zabezpečuje stredoškolský program v Taliansku v spolupráci so skúsenými medzinárodnými organizáciami, ktoré v Taliansku každoročne umiestňujú študentov z rôznych kútov sveta.

Umiestnenie a lokalita

Umiestnenie študentov je zabezpečené v dobrovoľných hostiteľských rodinách, ktoré žijú tak v meste, ako aj na vidieku. Študenti sa umiestňujú po celej krajine. Pri programe A je možné si zvoliť garanciu umiestnenia v Ríme, Miláne alebo vo Florencii.

Program B má aj variant s možnosťou výberu jedného zo 7 regiónov: severozápad (Valle d’Aosta, Piemont, Ligúria), Lombardsko, severovýchod (Tridentsko-Južné Tirolsko, Benátsko, Furlansko-Júlske Benátky), stredný sever (Emilia-Romagna, Toskánsko, Marky, Umbria), stred (Abruzzy, Molise, Lazio), juh (Kampánia, Apúlia, Basilicata, Kalábria), a ostrovy (Sardínia, Sicíla).

Hostiteľské rodiny poskytujú študentom aj kompletné stravovanie. Pre talianske rodiny je dôležité, aby sa všetci stretli pri spoločnom jedle, ktoré je sprevádzané konverzáciou o uplynulom dni. Vzťahy v rámci rodiny bývajú užšie ako v iných európskych krajinách a mladí ľudia sú viac viazaní na rodičov. Aj od zahraničných študentov sa očakáva, že sa prispôsobia pravidlám a budú sa podieľať na každodenných povinnostiach v domácnosti. V talianskych rodinách sa oslavujú rôzne sviatky, pri ktorých sú zahraniční študenti vítaní. Ochota začleniť sa do rodiny, záujem o život rodiny a rešpekt k jej členom sú základnými predpokladmi úspešného pobytu.

Starostlivosť o študenta

Po príchode do Talianska sa študenti zúčastňujú orientácie, počas ktorej získajú všetky dôležité informácie v súvislosti s pobytom. Orientáciu vedie miestny koordinátor, ktorý býva v blízkosti študenta a je zároveň kontaktnou osobou pre prípad akýchkoľvek problémov počas celého pobytu.

Pri programe A sa počas pobytu organizujú rôzne výlety: víkendový výlet do Londýna, víkend s lyžovaním v Nórsku, jarný výlet do Nice a výlet po Európe. Za výlety sa hradí účastnícky poplatok.

Program B začína niekoľkodňovým spoločným úvodným programom v Ríme, v rámci ktorého absolvujú študenti neformálne lekcie taliančiny, semináre zamerané na prípravu na výmenný program a taliansku kultúru, a exkurziu. Na konci úvodného programu cestujú študenti ku svojim hostiteľským rodinám. Študenti ešte pred odletom môžu bezplatne absolvovať online kurz talianskeho jazyka

Podmienky

 • vek: Program A: 15 – 18 rokov / Program B: 14 – 18 rokov
 • znalosť taliančiny na mierne pokročilej úrovni: Program A: aspoň 2 roky štúdia / Program B: aspoň 1 rok štúdia
 • dobré študijné výsledky
 • samostatnosť a schopnosť prispôsobiť sa novému prostrediu
 • záujem o taliansku spoločnosť a kultúru

Termíny

Školský rok sa začína v polovici septembra a končí v polovici júna. Programy umožňujú štúdium v dĺžke celého školského roka (nástup v septembri), jedného polroka (nástup v septembri alebo v januári), 3 mesiacov alebo 2 mesiacov (nástup v septembri alebo v januári).

Kedy sa prihlásiť

 • nástup v septembri: A: do 15. apríla / B: do 13. apríla
 • nástup v januári: A: do 1. novembra / B: do 29. septembra

Programový poplatok

V cene programu zahrnuté

 • registrácia a štúdium na strednej škole
 • umiestnenie v hostiteľskej rodine, ktorá poskytuje ubytovanie a stravu
 • zabezpečenie dopravy z letiska k hostiteľskej rodine
 • orientácia po príchode
 • asistencia a podpora miestneho koordinátora
 • študentská karta a certifikát o absolvovaní pobytu
 • nepretržitá telefonická asistenčná služba

Programový poplatok v EUR od:

  bez výberu regiónu    s výberom regiónu
1 školský rok 6 100 6 850
1 semester 5 550 6 300
3 mesiace 4 100 4 850
2 mesiace 3 600 4 350
     

 

Povinné poistenie: 

1 školský rok 594 EUR

1 semester 324 EUR

chcem sa prihlásiť

Taliansko
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
Akcie, podujatia a novinky
do Vášho mailboxu
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“
Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
Tel.:

+421 2 5262 2612

E-mail: info@interstudy.sk